Oznanila - Misel tedna

Loretska Božja Mati

Loretska Božja Mati je spomin Božje Matere v Loretu, kraju pri Anconi na italijanski obali Jadranskega morja, kjer se je leta 1294 na ta dan začela Božja pot. Tam stoji znamenito božjepotno svetišče Božje Matere, ki mu pravijo tudi ‘italijanski Lurd’ in je zraslo nad ‘nazareško’ ali ‘sveto hišico’. Ta naj bi bila po izročilu prenesena najprej (leta 1291) na Trsat nad Reko, potem pa prek Jadranskega morja v Loreto. Postavljena naj bi bila v lovorov gaj, latinsko ‘lauretum’ iz česar je nastalo italijansko ime Loreto. Tja so romali številni romarji, Marijini častilci iz vse Evrope, tudi iz Slovenije. Posnetek svete hišice so postavljali tudi doma, npr. škof Tomaž Hren v Nazarjah, znane so tudi v Mariboru, Ljubljani in drugod. Trajen spomin na Loreto so Marijine – lavretanske litanije, ki jih znamo Slovenci peti na prav poseben, drugod neznan način. To ime se jih je prijelo zato, ker so bile v sedanji obliki prvič natisnjene leta 1576 v knjižici, namenjeni romarjem v Loreto. Loretski Božji Materi je pri nas posvečena župnijska cerkev v Trenti in še tri podružnice.

Spomin: 10. decembra.

Vir: spletna stran revije Ognjišče.

Misel tedna v Word-ovi datoteki lahko prenesete tukaj.
         Misel tedna, spodbude slovenskih škofov za adventni čas, pismo apostolskega nuncija in oznanilo maš za prihodnji teden v Word-ovi datoteki lahko prenesete tukaj.
         Seznam beril za mesec december v Word-ovi datoteki lahko prenesete tukaj.

Lokacija: