Avtor: arhiv Objavljeno: 17. 05. 2008

Velikonočnica

Z žametnim stebelcem in nežnim cvetom pritegne vsakega obiskovalca. Cvet je svetlo vijoličast z več kot petimi cvetnimi listi, veliko prašniki in pestiči Lističi ščitijo cvet, preden se razcveti. Seblo doseže višino od 5 do 30 cm, korenika pa je mnogoglava in zelo dolga. Vsa rastlina je porasla s svilnatimi dlačicami, ki jo ščitijo pred mrazom. Cveti februarja, marca ali aprila, odvisno od vremena. Razmnožuje se vegetativno in s semeni. Raste le na par mestih po Sloveniji. Nekdaj je bilo znano le rastišče na Boču, zadnja leta pa je tudi širši slovenski javnosti čedalje bolj poznano, da imamo na Ponikvi (vas Boletina, približno 1 km od cerkve sv. Martina v smeri proti Šentvidu, mimo naravne vaške biološke čistilne naprave ) čudovito rastišče z več sto cvetovi.

Zaradi svoje izjemnosti in lepote je ogrožena in izpostavljena iztrebljanju. Zato je tudi zaščitena. V času cvetenja prihaja veliko obiskovalcev od blizu in daleč pogledat to naravno zanimivost. Turistično društvo Ponikva je velikonočnico vzelo kot svoj znak in jo ima upodobljeno v žigu.